MENU
CLOSE

Staff List 2017-18

Please click on the buttons below to view our teaching and support staff:

Teaching Staff

Name

Position

Mr P Stubbings

Headmaster

Miss C Whelan

Associate Head

Mr N Kehoe

Deputy Headmaster (Curriculum, Pedagogy & Partnership))

Mr A Cosgrove

Deputy Headmaster (Pastoral)

Mr F Zanrè

Associate Deputy Headmaster (Assessment & Intervention)

Dr M Szatkowski

Assistant Headmaster

Director of School Improvement

Mr D Godwin

Associate Assistant Headmaster 

Mr P Lanigan

Associate Assistant Headmaster

Fr D Allain

School Chaplain

Miss S Ahmed

Head of Learning Support Department

Mr C Bailey

Physical Education

Sixth Form Games Co-ordinator

Miss T Bell

Mathematics (School Direct)

Miss S Bohan

Business Education

Mr A Bolter

Head of Physics

Miss V Bradford

Science

Numeracy Co-ordinator

Mr E Brett

Geography

Mr F Cardozo

Head of Mathematics

Miss N Carew

Head of Art

Mr J Cerda

Mathematics

Enrichment Co-ordinator

Miss F Cherry

Head of Modern Foreign Languages

Mr P Christian

English

Head of Fourth Form

Sr F Coffey

Religious Education

Mr Cogavin

English & French

Literacy Co-ordinator

Mr A Collins

Head of Geography

Mr J Conway

Physical Education

Head of Third Form 

Mr S Curley

Business & Economics

Miss A Davies

Religious Education

Mr G Davies

Science

Miss L Davies-Evitt

Classics

Mr A El-Dessouki

Psychology

Miss F Elliott

Geography (School Direct)

Mr I Evans

School Organist

Mr M Fergusson

History & Politics

Miss N Fernandez

Modern Foreign Languages

Mr P Fleischer

Head of Religious Education & Philosophy

Miss A Foley

Head of First Form

Deputy HOD English

Miss P Foy

Head of Classics

Miss S Gallagher

Mathematics

Miss J Gami

Science

Mr L Haddaway

Head of Design Technology

Mr G Harris

Music

Miss N Hellier

Deputy HOD Design Technology

Eco Co-ordinator

Miss S Herbst

Art

Miss E Hunter-Johnston

History & Politics

Dr W Hussein

Director of Mathematical Learning

Mr M Iczkiewicz

Biology

Mr S Jackson

Head of Academic Music

Miss M Jeffers

Head of Upper Sixth Form

Head of Social & Political History

Dr C Jenner

Head of Chemistry

Miss K Johnson

Head of Biology

Mr R Joynes

History & Politics

Pupil Premium Co-ordinator

Miss E Kavanagh

Religious Education & History

Homework Centre Co-ordinator

Mr P Kelleher

Head of Business & Economics

Miss C Kelly

Science

Mr J Kelly

Deputy HOD RE & Philosophy

Co-ordinator of Catholic Formation

Mr S Lakhanpaul

Head of Psychology

Mr S Leigh

Physical Education, History & Geography

Extra-curricular Sports Co-ordinator

Mr D Lewis

English (School Direct)

Miss J MacKinnon

 

Mr L McDowell

Science

Mr A McGovern

Physical Education (School Direct)

Mr J Mooney

History & Politics

Miss A Muhammad

English

Mr D Murphy

Physical Education

Head of Fifth Form

Mr J Murphy

Physical Education

Miss S O’Connell

Head of English

Miss P Openibo

English & SEN

Mr S Price

Director of Music

Mrs C Racadio

Mathematics

Miss C Rayment

Deputy HOD MFL

Mr L Regan

Physical Education

Head of Second Form

Dr Fortes Rigos

Science (School Direct)

Ms C Scanlon

English

Mr S Skinner

Head of Science

Mr M de Souza-Girao

Mathematics (School Direct)

Mr C Spence-Hill

ICT & Computer Science

Head of Careers

Miss L Sweeney

Mathematics

Miss M Taylor

Art, Design & Technology, English

Mr D Terblanche

Head of Physical Education & Games

Mr H Wessels

Head of ICT & Computer Science

Miss S Wilby

Deputy HOD Music

Miss S Wright

English

Head of Lower Sixth Form

Support Staff

Name

Position

Mr S Keogh

Bursar

Mr K Bahafzallah

School Office Assistant (Apprentice)

Mrs P Barral

Office Manager 

Mr A Bell

Registrar & Assistant Bursar

Miss M Blenkinsop

Science Technician

Mr M Botwright

Schoolkeeper

Mrs H Brooks

Vaughan Foundation Secretary

Miss A Bugg

Librarian

Mrs M Donaghey

Educational Visits Secretary

Mr A Elia

Schoolkeeper

Mr M Ferns

Network Manager

Mrs M Fontan

Finance Assistant

Ms L Fredericks-Dennis

Learning Support Assistant

Ms N Gordon-Harris

Learning Support Assistant

Mr F Gush

Learning Support Assistant

Mr J Hodgson

Learning Support Assistant

Mrs L Hogan

Receptionist & School Secretary

Miss S Malhame

Lead Learning Mentor

Mrs V Mars

Work Experience Secretary

Miss C Morris

Learning Support Assistant

Mr O Naguida

Learning Mentor (Intervention KS4)

Miss J Nicholls

Clerk to Directors

Mrs V Ogbechie

Volunteer Library Assistant

Mr D O’Grady

Art & DT Technician

Mr S O'Neill

Learning Mentor

Mr B O’Sullivan

Finance Officer

Mr L Owen

Learning Support Assistant

Miss E Pasek

Senior Science Technician

Mr G Penman

Site Manager

Mr K Perkins

IT Apprentice

Mr J Prajapati

IT Technician

Miss R Ramdeen

School Office Assistant (Apprentice)

Mr A Rammelt

School Secretary

Pupil Support Officer

Mrs R Safarian

Learning Support Assistant

Miss H Sodhi

Assistant Registrar

Miss A Sormani

Art Technician

Miss H Staff

Headmaster’s PA & Communications Manager

Mr G Tanczos

Head Groundsman

Mrs A Ulcickas

School Secretary

Media Reprographics Officer

Miss M Veiga

HR Manager

Mrs T Watkins

Music Administrator

Mrs B Welikala

Science Technician

Mr J Withers Green

Learning Support Assistant
back to top